Refinansavimas: geriau nei banke

Paskolos refinansavimas – tai puiki galimybė spręsti jau esamos paskolos ar net kelių paskolų problemas, nes naujas kreditas yra išduodamas daug palankesnėmis sąlygomis nei banke ir yra leidžiama atsiskaitinėti su kitomis finansinėmis įstaigomis, išdavusiomis paskolas.

Dažna problema žmonėms, gavusiems paskolas, yra bankų ar greitų kreditų įmonių taikoma aukšta palūkanų norma. Pagrindinė refinansavimo ypatybė – geresnės palūkanos. Refinansavimas – sparčiai populiarėjanti finansinių institucijų teikiama paslauga, nes bankams dažniausiai neapsimoka vykdyti refinansavimo programos savo pačių išduotoms paskoloms. Lietuvoje bankai savo klientams refinansavimo paslaugos taip pat dažniausiai neteikia, neretai atsisako net sumažinti palūkanų normas ar atidėti mokėjimo terminus. Tuo tarpu finansinės įstaigos paskolos gavėjams suteikia lankstesnes sąlygas, įsigilina į kiekvieno kliento situaciją ir galimybes, siūlo refinansavimą. Savo veiklą Lietuvoje pradedančios estų finansų įmonės KREDEX atstovai teigia, kad "įvertina refinansavimo galimybę ir tuo atveju, kai byla yra teismo antstolio rankose" (kredex.lt).

Refinansavimo proceso metu finansų institucija perima paskolos gavėjo kreditus, grąžindama juos bankams ar greitų kreditų įmonėms, ir tai pačiai sumai suteikia naują paskolą, sumažindama mokėtiną palūkanų normą.

Praktikoje yra skiriami šie pagrindiniai refinansavimo privalumai:

  • Galimybė optimizuoti jau egzistuojančias paskolas, apjungti esamų skolų dengimą ir vietoj kelių paskolų dengti vieną;
  • Pinigų taupymas, nes sumažinus mokamų palūkanų normą atsiranda galimybės padengti daugiau, didesnę dalį, kredito arba sumažinti mėnesio įmoką, pratęsti paskolos gražinimo terminus.

Svarbu užakcentuoti, kad paskolos ar kelių paskolų refinansavimas gali būti naudingas tik tuomet, kai yra susidariusios didelės skolintų pinigų sumos ir už jas mokamos didelės palūkanos. Mažų sumų refinansavimas dažniausiai būna neefektyvus. Apsisprendus dėl refinansavimo reikia išsiaiškinti su esamas paskolas išdavusiomis institucijomis, įsivertinti kokios yra sutarties nutraukimo sąlygos, pavyzdžiui:

  • ar yra numatytos baudos sutarties nutraukimo atveju, kokios?
  • kokios yra sąlygos išankstiniam kredito dengimui;
  • reikia apskaičiuoti refinansavimo proceso sąnaudas ir kt.

Taigi skolininkams, norintiems pasigerinti paskolų mokėjimų sąlygas ir susimažinti išlaidas, išeitis – finansinių institucijų teikiamas refinansavimas, tereikia atrasti patikimus ir geriausias sąlygas teikiančius skolintojus.